Výhody srubů

V České republice ale rok od roku přibývá stavebníků, kteří si pro výstavbu svého nového domova zvolí léty prověřenou technologii - zdánlivě retro srubové stavby.

Ve srubu vám bude teplo

Dřevo má na lidskou mysl blahodárné účinky. Díky své barvě, struktuře a vůni v nás vyvolává pocity spokojenosti. Však si vzpomeňte na příjemnou procházku lesem.

Povrchová teplota dřeva je oproti jiným masivním materiálům, jako je kámen, zdivo nebo beton, vysoká a v zimě tak stačí pro pocit tepelné pohody vytápět na 20 °C. Při této teplotě námnaopak  v konstrukcích ze „studených" materiálů bývá zima.

Masivní dřevěná stěna akumuluje teplo daleko lépe než stěna klasická – v zimě proto udrží lépe teplo a v létě se tak rychle nevyhřeje. Její akumulace je ale na druhou stranu menší, než akumulace zděné nebo betonové stěny. Sruby a roubenky se proto hodí pro nízkoteplotní zdroje vytápění, které nemají takový výkon – při vytápění prochladlého interiéru nemusíme nejdříve naakumulovat teplo do stěn, rovnou ohříváme vzduch.

Zdravé a pro život příjemné mikroklima

Masivní dřevěné konstrukce mají hned několik vlastností, díky nimž se v jejich interiéru budeme cítit příjemně a spokojeně. Stěna z dřevěných klád je difuzně propustná a dochází tak k neustálé recyklaci vzduchu. To, že dům „dýchá", je velice důležité pro udržení zdravého vnitřního ovzduší.

Další kladnou vlastností srubové či roubené konstrukce je regulace vzdušné vlhkosti – bez ztráty svých tepelně izolačních vlastností dokáže dřevo pojmout poměrně velké množství vzdušné vlhkosti a při změně podmínek ji zase vypustit do interiéru. Proto se v podstatě samovolně udržuje v interiéru ideální vzdušná vlhkost kolem 50-60 procent. Dřevo je také schopné absorbovat plyn a páru včetně zápachu. Tato jeho čisticí schopnost je výhodná zejména pro alergiky.

 

 

Postavili jsme si srub, pomůžeme a poradíme i s vaší stavbou srubu | užitečné odkazy